Вступ
франчайзинг дефініційний харчовий
Хоча економіка Україна ще не досягла рівня розвитку країн Західної Європи, бізнес тут розвивається швидкими темпами, притягуючи до себе щораз більше українських та іноземних підприємців та інвесторів. Однак створення власної розпізнавальної та популярної торговельної марки може зайняти багато років, з не виключеними кризами, взлетами та падіннями.
Більшість українських підприємців, все ж таки намагаються розвивати самостійний бізнес, та побудувати свою торгову марку та імідж, беручи на себе великий ризик.
На Заході багато людей вже переконалися, що не кожен може бути бізнес-генієм. Вони готові платити гроші, часом не малі гроші, за купівлю бізнесу із вже напрацьованими стандартами та репутацією, щоб зменшити ризик своїх інвестицій. У США лише 5% франчайзингових підприємств терплять невдачі в перші п'ять років, тоді як 90% інших дрібних і малих підприємств за той же період банкрутують. Статистика свідчить: комерційний ризик при відкритті підприємства на основі франчайзингу впятеро менший, ніж при відкритті власного підприємства.
Для країни, де ринкові відносини тільки зароджуються, франчайзинг, як різновид готового бізнесу, де франчайзер передає франчайзі свій досвід ведення бізнесу - є ідеальним рішенням.
Аналіз франчайзингу, як виду підприємницької діяльності, цікавий, як з теоретичної, так і з практичної точок зору. Метою роботи є аналіз особливостей застосування франчайзингових умов підприємствами харчової галузі міста Суми.
Для досягнення поставленої мети необхідно насамперед визначити поняття франчайзингу, бо в українських нормативних документах таке поняття відсутнє, а в учбовій і теоретичній літературі кожен автор вводить своє.
Дуже важливо і, при цьому, досить складно, охарактеризувати суб'єктів (учасників) франчайзингу: франчайзера і франчайзі. Ці два суб'єкти повинні, з одного боку, взаємодіяти один з одним, а з іншого боку доповнювати один одного. Істотним елементом будь-якого виду підприємництва є доходи і витрати суб'єктів франчайзингу (франчайзера і франчайзі).
Аналіз доходів і витрат, їх склад і структура, дозволять визначити фінансові потоки франчайзингу, механізм формування прибутку.
Особливо важливе значення має типологія франчайзингу, як виду діяльності, яка витікає з визначення виду діяльності і типології товару, як об'єкту франчайзингу.
Також не залишиться осторонь і проблема регулювання франчайзингових відносин у українському законодавстві, бо розвиток франчайзингу в Україні не знаходить належної підтримки на державному рівні.
Знання і розуміння переваг і недоліків франчайзингу дозволяють визначити сферу застосування останнього і вибрати можливі напрями розвитку франчайзингу. Сучасний розвиток світової ресторанного бізнесу повязаний із посиленням процесів глобалізації та інтеграції у світовій економіці. В цих умовах світова сфера громадського харчування розвивається більш динамічно, ніж інші сегменти світового ринку, що повязано з прискореним ростом туризму і готельних послуг у більшості країн світу, а також процесами лібералізації, розширенням відкритості національних економік, зростанням інтенсивності потоків інвестицій.
Комплексний аналіз перерахованих проблем дозволить сформувати основні методичні підходи, що дозволять оцінити особливості застосування франчайзингових умов підприємствами харчової галузі місті Суми на прикладі «Піци Челентано», «Картопляної Хати» та «Суші Студії.
Як основний інструмент вирішення поставлених проблем вибраний метод комплексного економічного аналізу, а основними джерелами інформації - літературні джерела і досвід роботи фірм, що використовують франчайзингову концепцію ведення бізнесу.
1. Теоретико-методичні засади розвитку франчайзингу
Сучасний стан розвитку економіки вимагає вирішення цілого ряду проблем, які можуть істотно знижувати економічну ефективність підприємництва. Найбільш складними є:
·необхідність розширення реалізації продукції, проведеної однією фірмою на широкому, часто регіональному ринку;
·потреба залучення фахівців в ділерську мережу крупних фірм;
·складність взаємодії підприємств малого і крупного бізнесу;
·зниження ефективності і скорочення терміну роботи підприємств малого бізнесу.
Для вирішення всіх перерахованих проблем потрібні нові економічні механізми. Одним з таких механізмів є франчайзинг. Можна стверджувати, що франчайзинг, в даний час, єдиний, відомий інструмент, що дозволяє підвищити ефективність малого бізнесу. Він дає можливість об'єднати переваги малого і крупного бізнесу.
За даними Міжнародної асоціації франчайзингу, середня рентабельність інвестицій за перших 10 років роботи для звичайних незалежних підприємствах складає близько 300%. Для компаній же, що працюють в рамках франчайзингових угод, - більше 600%. З тих, що всіх створюються в світі незалежних компаній протягом 3-х років в середньому близько 90% припиняють своє існування, тоді як серед франчайзингових компаній частка банкротів в перших 3 роки складає менше 10%. В цілому, за останні п'ять років в світі менше 8% франчайзингових підприємств виявилися нежиттєздатними. У світі діє близько 1500 франчайзингових схем, 350 тисяч компаній франчайзі, при чому кожні 8 хвилин створюється нове підприємтсво за такою схемою. В Німеччині 800 таких схем, в Іспанії 600 франчайзерів.
Предметы
Актуальные дипломы по маркетингу