КВАЛІФІКАЦІЙНА РОБОТА
на тему:
«Фітотоксичність та хімічне забруднення ґрунтів м. Біла Церква»
Вступ
Прогресуюча дія господарської діяльності людства на природне середовище досягла рівня, при якому відбуваються істотні зміни в хімічному складі ґрунтового покриву широких територій. У загальному процесі антропогенного перетворення ґрунтів важливу роль відіграє забруднення їх технологічними відходами. Одну з пріоритетних груп забруднюючих речовин утворюють важкі метали (ВМ), основна маса яких поступає з викидами індустріальних підприємств в нижні шари тропосфери, залучається до аеральної міграції і осідає на поверхню ґрунту. Розподіл металів-забруднювачів в просторі вельми складний і залежить від багатьох чинників, але у будь-якому випадку саме ґрунт є головним приймачем і акумулятором техногенних мас важких металів [2].
Забруднені важкими металами ґрунти на густозаселеній території зазвичай займають зручні і вигідні місцеположення. З цієї причини очищення (відновлення) ґрунтів від надмірного вмісту металів постає як найбільш актуальне питання сьогодення. Його практичне вирішення поки залишається на стадії розробки.
В межах міських територій представлений практично весь комплекс сучасних екологічних проблем. Оцінка реальної небезпеки для здоров'я населення може бути зроблена на основі комплексної оцінки забруднення навколишнього середовища міської екосистеми. Однак, ґрунт як депонуючий компонент міського середовища відображає тривалість і інтенсивність надходження і накопичення забруднюючих речовин. Хімічний стан ґрунтів - найбільш інтегральний показник ефективності природоохоронних заходів, що проводяться в місті [4].
Тому метою наших досліджень є: оцінка екологічного стану ґрунтів та їх хімічного забруднення у різних районах на території м. Біла Церква.
Для досягнення цієї мети необхідно вирішити наступні завдання:
3. Дослідити відібрані ґрунтові зразки за інтегральним показником фітотоксичності.
Обєктом досліджень є зразки ґрунту різних районів на території м. Біла Церква.
Предметом досліджень є вплив екологічних факторів на якість ґрунтів урбанізованих територій.
Методи дослідження:
1.Закладання ґрунтових розрізів і відбір зразків на території м. Біла Церква.
2.Закладання вегетаційного досліду в лабораторних умовах (фітотест з вівсом).
1. Огляд літератури
.1 Забруднення ґрунтів урбанізованих територій
забруднення ґрунт свинець хлорид
На території міст ґрунти піддаються забрудненню, яке можна розділити на механічне, хімічне і біологічне.
Механічне забруднення полягає в засміченні ґрунтів великоуламковим матеріалом у вигляді будівельного сміття, битого скла, кераміки й інших інертних відходів. Це впливає на механічні властивості ґрунтів.
Хімічне забруднення ґрунтів пов'язане з проникненням у них речовин, що змінюють природну концентрацію хімічних елементів до рівня, що перевищує норму, наслідком чого є зміна фізико-хімічних властивостей ґрунтів. Цей вид їхнього забруднення є найбільш розповсюдженим, довгостроковим і небезпечним.
Біологічне забруднення пов'язане із занесенням у ґрунтове середовище і розмноженням у ньому небезпечних для людини організмів. Бактеріологічні, гельмінтологічні й ентомологічні показники стану ґрунтів міських територій визначають рівень їхньої епідеміологічної небезпеки. Ці види забруднення підлягають контролю насамперед на території селітебних і рекреаційних зон.
На урбанізованих територіях забруднення ґрунтів звичайно відбувається в результаті викидів промислових підприємств, транспорту, підприємств теплоенергетики, витоків з каналізації і відстійників, впливу промислових і побутових відходів, а також у за рахунок використання добрив і пестицидів [10].
Викиди промислових підприємств є джерелом забруднення ґрунтів міських територій важкими металами, канцерогенними речовинами, сполуками азоту і сірки. Однак даних, що дозволяють оцінити кореляційні зв'язки між вмістом хімічних елементів у викидах, їхньою концентрацією в атмосферному повітрі, у випаданнях на поверхню землі і ступенем забруднення ґрунтів, недостатньо. Тому оцінити залежність розподілу хімічних елементів у викидах і випаданнях з повітряних потоків можна лише приблизно.
При внесенні в ґрунти пилових опадів і компосту в дозах, обумовлених за їхньою удобрювальною цінністю, можна прогнозувати збільшення вмісту токсичних елементів у ґрунтах у кілька разів.
Предметы
Актуальные Дипломы по экологии