Формування рейтингу комерційних банків - онлайн-чтение

 

 


Страница 1 из 29

ВСТУП

рейтинг комерційний банк

Банківська сиcтема - одна з найважливіших і невідємних структур ринкової економіки. Розвиток банків, товарного виробництва і обороту історично йшов паралельно і тісно переплітався. При цьому банки, проводячи грошові розрахунки і кредитуючи господарство, виступаючи посередниками у перерозподілі капіталів, істотно підвищують загальну ефективність виробництва, сприяють зростанню продуктивності суспільної праці. Сьогодні, в умовах розвинутих фінансових, товарних ринків, структура банківської системи різко ускладнюється. Зявились нові види фінансових установ, нові кредитні інструменти і методи обслуговування клієнтів. Українські банки змушені працювати в умовах підвищеного ризику, тому вони частіше, ніж їх закордонні колеги, бувають в кризових ситуаціях, приклади яких не зникають зі сторінок періодики. Причому більшість таких випадків повязана з неадекватною оцінкою банками власного фінансового стану, а також надійності і стійкості їх основних клієнтів і партнерів по бізнесу. Фінансовий стан банку - це комплексне поняття, яке відображає систему показників, які характеризують наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.

Одним з варіантів аналізу, що дозволяє одержати оцінку фінансового стану комерційних банків і провести їх порівняння, є методики формування рейтингів. Для визначення рейтингу будь-якого банку необхідний системний підхід до вивчення всіх фінансових показників, що характеризують дану структуру. Одним із основних показників є рентабельність діяльності банку. Прибуткова діяльність банків є необхідною умовою фінансової надійності банку. Для забезпечення стабільної прибуткової діяльності вітчизняних банківських установ першочергове значення придбаває збільшення доходів, особливо шляхом підвищення якості і удосконалення структури банківських активів, а також зменшення витрат, в першу чергу - небанківських. При цьому необхідно враховувати зміни на ринку фінансових послуг, появу нових конкурентів і т.д.

Важливість даної теми полягає у вивченні банківської системи через призму оцінки фінансового стану банку, аналізуючи його діяльність. Тепер надійність і фінансова стійкість - основні фактори, які впливають на свідомість клієнта при виборі банку. Отже, за допомогою аналізу можна виявити тенденції діяльності, звернути увагу на слабкі місця і посилити розвиток ефективних напрямів роботи. Тож оцінка фінансового стану є потрібною як для керівництва банку, - щоб знати результати своєї роботи, так і для клієнта чи партнера, щоб знати свого контрагента.

Метою дипломної роботи є формування моделі рейтингу комерційних банків України з урахуванням найвпливовіших показників, що характеризують діяльність банку. Об'єктом дослідження є комерційні банки України. Предметом - модель формування рейтингу комерційних банків.


1. РЕЙТИНГ ЯК МЕТОД ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ


1.1 Поняття фінансової стійкості банку і рейтингу як метода його визначення


Фінансова стійкість банку - це характеристика діяльності банку, яка вміщує зазначені вище основні показники, що розкривають і синтезують результативність інших складових стійкості фінансово-кредитного закладу, насамперед обсяг і структуру власних засобів, рівень доходності і прибутковості, норму прибутку на власний капітал, дотримання встановлених показників ліквідності, мультиплікативну ефективність власного капіталу, обсяг створеної додаткової вартості. [8]

Підтримання банком фінансової стійкості дає змогу зберегти конкурентоспроможність на кредитному ринку. Проте це дуже складне завдання. Фінансовій стійкості комерційних банків України на сучасному етапі найчастіше загрожують такі негативні фактори:

триваючий цілеспрямований підрив їхньої ділової репутації;

недосконала система набору кадрів для комерційних банків;

надання клієнтам недостовірної інформації;

використання фальшивих векселів, цінних паперів і гарантійних листів;

неповернення виданих кредитів, правова неврегульованість цієї проблеми у сфері банківської діяльності;

недосконала оцінка кредитних ризиків;

відсутність систематизованих даних про несумлінних позичальників;

маніпулювання кредитними картками, банкоматами;

шахрайське вторгнення до банківських компютерних мереж;

витік конфіденційної інформації;

недосконалість структур, що забезпечують внутрішню та зовнішню безпеку банківських установ. [10]

У підтримці фінансової стійкості комерційного банку зацікавлений не лише він сам, а й банківська система країни в цілому. Регулювання цього процесу перебуває у центрі управлінської діяльності центральних банків фактично всіх розвинутих країн.

Розробка методики аналізу банківської діяльності дозволяє визначити стан ліквідності, доходності і степеню ризику окремих банківських операцій, виявити джерела власних і залучених засобів, структуру їх розміщення на конкретну дату чи за деякий період, а також встановлює спеціалізацію і значимість окремих банків в банківській системі України. [3]

Предметы

Все предметы »

 

 

Актуальные Дипломы по банковскому делу