Методика розвитку мовлення і навчання грамоти дітей дошкільного віку - онлайн-чтение

 

 


Страница 1 из 6

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

з навчальної дисципліни

«Методика розвитку мовлення і навчання грамоти

дітей дошкільного віку»



рік

1. Види та тематики творчих розповідей дітей


Мовленнєва творчість - один із найскладніших видів дитячої творчості.

Мовленнєво-творча діяльність - це складання різних типів звязних висловлювань, за допомогою яких дитина виражає власні почуття, уявлення, навіяні художніми творами, сприйняттям навколишнього світу. Як складова частина різних видів діяльності (гри, малювання, конструювання, театралізації, спілкування), мовленнєво-творча діяльність не завжди завершується складанням твору, який би відповідав певним літературним та мовним нормам, оскільки дитина не ставить перед собою таке завдання. Мовленнєві завдання підпорядковуються меті, змісту загальної діяльності, що зумовлює вибір мовленнєвих дій.

Словесна творчість як первинна форма літературної творчості - це спеціально організований мотивований процес складання дитиною твору в будь-якій формі висловлювання, що відповідає певним літературним нормам.

Одним з найефективніших методів розвитку словесної творчості є творче розповідання як продуктивна діяльність, результатом якої є зв'язна, логічно послідовна розповідь. На відміну від фактичної розповіді (переказу, сюжетної розповіді з досвіду, опису по пам'яті), яка ґрунтується на роботі сприймання, пам'яті, відтворювальної уяви, в основі творчих розповідей лежить робота творчої уяви. Обов'язковими компонентами такої розповіді мають бути самостійно створені дитиною нові образи, ситуації, дії. При цьому діти використовують свій набутий досвід, знання, але по-новому комбінують їх.

Існують різні види творчих розповідей залежно від матеріалу, що є джерелом виникнення сюжету.

Творчі розповіді на наочній основі

  1. Сюжетна розповідь про іграшку,
  2. Розповідь за сюжетною ігровою обстановкою.
  3. Розповідь за сюжетною картиною.
  4. Розповідь-мініатюра за картинкою-сюрпризом.
  5. Розповідь за картинкою про природу.
  6. Розповідь-роздум.
  7. Розповідь-етюд.

Творчі розповіді на словесній основі

  1. Розповідь на тему, запропоновану вихователем.
  2. Розповідь за планом вихователя.
  3. Продовження розповіді вихователя.
  4. Розповідь за опорними словами.
  5. Розповідь про цікавий епізод з життя дитини.

6.Казка-небилиця.

7.Складання творчої розповіді, казки за власним сюжетом.

Творча розповідь на тему, запропоновану вихователем дає значний поштовх творчій уяві дитини, вона самостійно обирає зміст розповіді та його форму. Діти навчаються наочно і образно описувати предмети, передавати почуття, настрій та пригоди героїв, самостійно придумувати цікавий кінець розповіді (рекомендує Е.П. Короткова.) Деякі розповіді можуть бути обєднані в одну тему, наприклад серія розповідей про дівчинку Катрусю: «Нова сукня Катрусі», «Яка іграшка сподобалася Катрусі в дитсадку?» та ін.

Творча розповідь за планом вихователя потребує вже більшої самостійності, оскільки план намічає лише послідовність розповіді, а розвиток змісту дітям потрібно здійснювати самостійно.

Л.А. Пеньєвська пропонує складати план у звичайній розмовній формі. Наприклад, під час придумування казки «Пригоди їжачка» вихователь дає наступний план: «Спочатку розкажіть, як їжачок зібрався на прогулянку, що цікавого побачив він по дорозі до лісу, та придумайте, що з ним сталося далі.» В подальшому,коли діти навчаться складати розповіді за запропонованим планом, потреба в ньому відпадає.

Творча розповідь за опорними словами. Дорослий добирає малюнки із зображенням предметів, об'єктів, назви яких слід використати у розповіді. Наявність образу дасть змогу не лише використати слово, а добрати більш точні порівняння, ознаки, описати зовнішність тощо.

Наприклад:

Будемо крокувати мовними стежинками. Кожний крок -- це слово. До кожного слова я підібрала картинку. Ланцюжок слів поведе нашу розповідь наче стежинкою: верблюд - журнал - вітер - квітка - ніч - капелюх.

Почали: - У далекій-далекій Африці, у пустелі, жив-був верблюд. Одного разу він гуляв своєю пустелею і знайшов журнал. Верблюд почав його розглядати. Тут налетів вітер і перегорнув сторінку журналу, а там була намальована гарна червона квітка. Верблюд подумав: "От би мені мати таку квітку!" Так він довго мріяв і не помітив, як прийшла ніч. Верблюд ліг спати і йому наснилось, що він гуляє пустелею у солом'яному капелюсі, який прикрашає гарна червона квітка.

Потім педагог забирає малюнки і називає дітям певну кількість слів, пропонуючи їх запам'ятати. Слів має бути 5-7 і дорослому треба промовляти їх повільно, голосно, чітко.

Предметы

Все предметы »

 

 

Актуальные Контрольные работы по педагогике