Міністерство освіти і науки України
Вінницький національний технічний університет
Кафедра БЖД
Контрольна робота
з дисципліни: «Охорона праці»
на тему: «Аналіз небезпечних та шкідливих виробничих факторів в приміщенні»
Виконав ст. гр. ТГ- 13сп
Байдюк Р.Ю.
Перевірив:
Лемешев М.С.
Вінниця ВНТУ 2014
Вступна частина
Охорона праці має велике соціально-економічне значення.
Соціальне значення охорони праці полягає в сприянні росту ефективності суспільного виробництва шляхом безперервного вдосконалення і поліпшення умов праці, підвищення їх безпеки, зниження виробничого травматизму і профзахворювань.
Зростання продуктивності праці відбувається в результаті збільшення фонду робочого часу завдяки скороченню внутрішньо-змінних простоїв шляхом ліквідації мікротравм або зниження їх кількості, а також завдяки запобіганню передчасного стомлення шляхом раціоналізації і покращення умов праці та введенню оптимальних режимів праці і відпочинку та інших заходів, які сприяють підвищенню ефективності використання робочого часу.
Збереження трудових ресурсів і підвищення професійної активності працюючих відбувається завдяки покращенню стану здоров'я і подовженню середньої тривалості життя шляхом покращення умов праці, що супроводжується високою трудовою активністю і підвищенням виробничого стажу. Підвищується професійний рівень також завдяки зростанню кваліфікації і майстерності. Економічне значення охорони праці визначається ефективністю заходів з покращення умов і підвищення безпеки праці та є економічним виразом соціальної значущості охорони праці. Економічне значення охорони праці оцінюється за результатами, отриманими при зміні соціальних показників шляхом впровадження заходів з покращення умов праці.
В даному розділі розглядаються умови праці при влаштуванні системи опалення та вентиляції робітником-монтажником у виробничій споруді, а також шкідливі фактори впливу на працюючого.
1. Технічні рішення з гігієни праці та виробничої санітарії
В дипломному проекті розробляється влаштування системи опалення та вентиляції двоповерхової промислової споруди в м. Іллінці. Дана будівля містить виробничі приміщення по виробництву рибної продукції та опалюється двома котлоагрегатами з теплового пункту, розташованого на першому поверсі споруди. Вентиляція здійснюється за допомогою місцевих (над робочими зонами) на загально-обмінних систем.
До основних джерел, що можуть спричинити виникнення небезпечних та шкідливих факторів під час монтажу та обслуговування системи опалення та вентиляції можна віднести :
Робота котлів: шкідливими факторами при цьому є вібрація, шум, підвищена температура повітря, можливий витік газу, загроза теплового забруднення та опіків персоналу;
Зварювальні роботи при монтажі: ураження електричним струмом, опіки, вибух ацетиленових генераторів, велика яскравість променів світлової дуги, перегрів тіла зварювальників, підвищена температура на робочому місці;
Робота з електричним обладнанням: враження електричним струмом, забої, поранення, вібрація;
Робота з несправним робочим інструментом: порізи, пошкодження шкірних мязів, забої.
Мікроклімат та склад повітря робочої зони
У приміщеннях, при монтажі систем виконуються роботи: прорізання штроб, прокладання трубопроводів, встановлення опалювальних пристроїв, агрегатів, встановлення лічильників, випробування систем. Дані роботи вимагають від робітників переміщення невеликих вантажів (до 10кг), виконання робіт стоячи, ходіння, супроводжуються помірним фізичним напруженням і тому, згідно з ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціювання», відносяться до складності категорії ІІб, з тепловиділенням від однієї людини 233 - 290 Вт.
Оптимальні та допустимі норми відносної вологості, температури, швидкості руху повітря в робочій зоні при виконанні монтажних робіт зводиться в таблицю 1.
Таблиця 1 - Оптимальні та допустимі норми температури, відносної вологості та швидкості руху повітря в робочій зоні виконання монтажних робіт
Період рокуКатегорія робітТемпература, 0СВідносна вологість, %Швидкість руху повітря, м/сОпти-мальнаДопус-тимаОпти-мальнаДопустимаОптимальнаДопустимаТеплийСередньої важкості ІІ б20 - 2215-2760 - 4070 - при 250С0,30,2 - 0,5
Щоб забезпечити оптимальні умови мікроклімату та складу повітря робочої зони проектом передбачені такі рішення: подача свіжого повітря через відкривання віконних проємів; дотримання робочого графіку виконання робіт; дотримання правил безпеки під час виконання монтажних робіт.
Виробниче освітлення
Предметы
Актуальные контрольные работы по безопасности жизнедеятельности