Зміст
Вступ
1. Поняття "Антибіотики". Історія відкриття антибіотиків
2. Класифікація антибіотиків
3. Способи отримання антибіотиків
3.1 Виробництво антибіотиків
4. Основні властивості антибіотиків
4.1 Спектр і механізм дії антибіотиків
4.2 Зміни мікроорганізмів, викликані антибіотиками
4.3 Побічна дія антибіотиків
5. Принципи раціональної антибіотикотерапії
Висновки
Вступ
Роль мікроорганізмів в перетвореннях органічних речовин була усвідомлена тільки в середині XIX сторіччя, хоча людина з доісторичних часів використовувала процеси, що протікають за участю мікробів, для приготування їжі, напоїв і тканин. У багатьох випадках людина навчилася управляти цими процесами чисто емпірично. Розвиток мікробіології, яка з'ясувала механізми цих традиційних процесів, привів не лише до значного удосконалення багатьох з них, але і до появи нових галузей промисловості, заснованих на використанні самих різних мікроорганізмів. За час, що пройшов після закінчення другої світової війни, виникла і дуже швидко розвинулася ще одна галузь промисловості, заснована на використанні мікроорганізмів - отримання лікарських препаратів, в першу чергу антибіотиків. Розвиток цієї галузі мав дуже важливі соціальні наслідки. За допомогою антибіотиків вдається виліковувати майже усі інфекційні захворювання, які до початку ери антибіотиків були головною причиною смертності.
Сучасна наукова інформація свідчить про можливості широкого використання антибіотиків для лікування людей та тварин. В той же час огляд наукової інформації показує, що залишається багато питань які постають при розробці нових форм антибіотиків, на які наука ще має дати відповіді.
Метою цієї роботи є аналіз літературних даних для відтворення огляду цих даних з класифікації антибіотиків, основних їх властивостей, способів та механізмів дії антибіотиків.
антибіотик терапія побічна мікроорганізм
1. Поняття "Антибіотики". Історія відкриття антибіотиків
У природному середовищі мікроорганізми розвиваються в складних мікробних співтовариствах - мікробоценозах, що складаються з різних видів, між якими встановлюються певні взаємини. Характер цих взаємин залежить від біологічних особливостей видів, що розвиваються, кількості і доступності поживних речовин, фізичного і хімічного стану середовища. Взаємини між мікроорганізмами можуть бути розділені на симбіотичні - симбіоз, метабіоз і сателлітизм і конкурентні - антагонізм, паразитизм і хижацтво [11]. У природних умовах розвитку мікробів досить часто спостерігаються явища не лише взаємно сприятливі, але і такі, при яких один вид мікроорганізмів тим або іншим способом пригноблює або повністю пригнічує ріст і розвиток інших видів [4]. Антагонізм - це форма взаємин мікроорганізмів, коли один з них пригнічує розвиток або викликає повну загибель іншого. Розвиток антагоністів здійснюється за принципом: "Моє життя - твоя смерть" [11]. Це явище широко поширене серед бактерій, актиноміцетів, грибів і інших організмів [4]. Відкриття мікробного антагонізму належить Л. Пастеру і Ж. Жуберу (1877), що виявили швидку загибель палички сибірської виразки в змішаній культурі з синьогнійною паличкою. Л. Пастер охарактеризував це явище як "боротьбу за існування між сибировиразковим організмом і його родичами". Цікаві спостереження російських лікарів В.А. Манассейна і А.Г. Полотебного над антагоністичною дією зеленої плісняви пеніцилліум по відношенню до гноєрідних бактерій. Виходячи з цього А.Г. Полотебнов використовував пеніцилліум для лікування гнійних ран і інших шкірних захворювань. Антагоністичні взаємини у світі мікроорганізмів спостерігали багато дослідників [11]. Явище антагонізму послужило основою для виникнення науки про антибіотики - хімічні речовини, що синтезуються мікроорганізмами, які затримують ріст інших микроорганізмів або викликають їх загибель [4].
Антибіотики - хіміотерапевтичні речовини, що продукуються мікроорганізмами, тваринними клітинами, рослинами, а також їх похідні і синтетичні продукти, які володіють виборчою здатністю пригноблювати і затримувати ріст мікроорганізмів, а також пригнічувати розвиток злоякісних новоутворень [11]. Описано більше п'яти тисяч антибіотиків. По хімічній природі антибіотики належать до різних груп з'єднань [5]. Антибіотики - речовини, які можуть бути отримані з мікроорганізмів, рослин, тваринних тканин або синтетичним шляхом, що мають виражену біологічну активність відносно мікроорганізмів [13]. Більшість відомих в теперішній час антибіотиків утворюються саме клітинами мікроорганізмів [10]. Ці спеціалізовані продукти життєдіяльності різних організмів володіють здатністю в незначних концентраціях вибірково пригнічувати розвиток мікроорганізмів. Термін "антибіотики" означає "проти життя".С. Ваксман, що запропонував цей термін, мав на увазі згубну дію речовин на мікробів [6].
Предметы
Актуальные Курсовые работы (Теория) по медицине, физкультуре и здравоохранению