ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Перехід України до ринкової економіки зумовив суттєві зміни кримінального законодавства, що передбачало відповідальність за правопорушення в сфері бюджетного законодавства. Бюджетний процес це невідмна складова, яка забезпечує функціонування держави. Тому дотримання законності в бюджетній сфері є головним завданням державної політики. На сьогоднішній день бюджетна система України, модернізуються і реформується, більш активно здійснюється законодавче регулювання бюджетних правовідносин.
Необхідно зауважити, що прийняття Бюджетного кодексу та нового Кримінального кодексу зумовило виникнення необхідності прийняття великої кількості підзаконних нормативних актів, які вносили зміни до тих чи інших законів. Це в свою чергу підсилило ряд протиріч, що виникають в процеси притягнення до відповідальності.
Бюджетний кодекс в загальному дає характеристику бюджетному правопорушенню, видам стягеннь та порядку їх застосування та оскарження.
Але вважати положення Бюжетного кодексу такими, що повністю регулюють питання порядку застосування стягнень неможливо. Це пояснюється тим, що за бюджетні правопорушення передбачено настання кримінальної, адміністративної, дисциплінарної та цивільної відповідальності. А дані види діяьності регулюються Кримінальним кодексом, Кодексом про адміністративні правопорушення, Кодексом законів про працю та Цивільним кодексом України та іншими підзаконними актами. Тому важливим є питання дослідження всіх галузей законодавства та вивчення всіх нормативних актів, аж до внесення пропозицій змін деяких норм.
Проте як сьогодні важливе питання регулювання порядку застосування стягнень свідчить те, що зміни були внесені в усі важливі галузеві нормативні акти.
Зокрема необхідно відмітити те, що на підставі ст.121 та ст 124, був виданий Указ Президента України від 25 грудня 2001 року № 1251/2001 Про зміцнення фінансової дисципліни та запобігання правопорушенням у бюджетній сфері. Його метою було підвищення ефективності використання коштів бюджетів усіх рівнів, створення дійового механізму протидії правопорушенням i зловживанням у бюджетній сфері. Закон україни Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення законодавства про бюджетну систему України 15 листопада 2001 року N 2787-III, було теж прийнято на основі бюджетного кодексу.
Кримінальний кодекс містить ст. 210 - 211, яка передбачає відповідальність за злочини в бюджетній сфері, а отже необхідним є вивчення порядку притягнення до кримінальної відповідальності, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом. Крім того слід відзначити, що ст. 211 ККУ «видання нормативно-правових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку» передбачає профілактику бюджетного правопорушення на початковому етапі бюджетних правовідносин, що є досить прогресивним.
Питання щодо кримінальної відповідальності за бюджетні правопорушення були досліджені в роботах таких науковців, як : П. П. Андрушка, М. І. Бажанова, Ю. В. Бауліна, В. І. Борисова, Р. А. Волинця, А. Ф. Волобуєва, Н. О. Гуторової, О. О. Дудорова, М. І. Мельника, В. О. Навроцького, І. В. Озерського, І. А. Сікорської та ін.
Проте залишається чимало нерозв'язаних питань щодо кримінально-правової охорони бюджетної системи України. А низка дискусійних питань вимагає їх нового осмислення в сучасних умовах.
Об'єктом дослідження є суспільні відносини у сфері кримінально-правової охорони процесу акумулювання, розподілу та використання державних фінансів.
Предмет дослідження - кримінальна відповідальність за порушення законодавства про бюджетну систему України.
Мета дослідження. Метою дослідження є визначення сутності процесу притягнення до відповідальності за бюджетні правопорушення, розмежування єдиного порядку накладання стягнень передбаченого в Бюджетному кодексі, на відносно відокремлені частини.
відповідальність бюджетній правопорушення
РОЗДІЛ 1
ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО БЮДЖЕТНУ СИСТЕМУ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НИХ
Основне визначення бюджетного правопорушення закріплене у ст. 116 Бюджетного кодексу України (далі - БК України). Таким правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого Бюджетним кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету [2]. Це визначення дає змогу неоднозначно трактувати згадане правопорушення, оскільки більшість бюджетних правопорушень виявляється не в процесі складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про його виконання, а під час складання, розгляду, затвердження та виконання кошторисів бюджетних установ. Таким чином, якщо виходити з визначення бюджетного правопорушення, закріпленого в БК України, то крім нецільового використання бюджетних коштів при виконанні кошторисів (ст. 119 БК України), порушення порядку складання, розгляду, затвердження та виконання кошторисів не може розцінюватись як бюджетне правопорушення, оскільки воно не закріплене у ст. 116 БК України.
Предметы
Актуальные Курсовые работы (Теория) по основам права