Тема: Іван Франко « Сойчине крило»
Дідич Ірини 409 - УП
Мета: розкрити досліджуючи композиційно-сюжетну будову новели, її тематику та художні особливості, донести до учнів роль жіночої долі в новій інтерпретації; творчо осмислити основний морально-етичний пафос твору; неоднозначність образу Марії; розвивати вміння аналізувати події, факти, явища, зображені у творі, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до творчості поета як до великого надбання українського народу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Шлях аналізу уроку: цілісний
Обладнання: портрет письменника, текст новели «Сойчине крило», літературознавчий словник, кольорові олівці або фломастери.
Ланцюжок навчальних ситуацій:
.Вступне слово вчителя
2.Евристична бесіда
.Презентація учнів своїх доповідей-листів
.Бесіда за змістом новели
.Виразне читання уривків із новели «Сойчине крило» учнями
.«Аукціон цікавих думок»
.Словникова робота
.Гра «За і Проти»
.«Пошукова діяльність»
.Тестове завдання
.Оцінювання
.Домашнє завдання
Хід уроку
Від любові страждають навіть боги. Петроній
.Вступне слово вчителя
Творчість І. Франка ми вивчаємо вже не вперше, однак сьогодні ми побачимо його зовсім в новому для нас образі, в образі Франка-новеліста. Текст на який ми сьогодні звернемо уваги, чи не найкращий твір Франкової малої прози - «Сойчине крило». У рецензії А. Крушельницького на збірку "На лоні природи" (1905) "Сойчине крило" відзначене як "найбільш інтересне" оповідання, де на найвищий п'єдестал автор підніс любов.
Кохання… Про нього мріють, його чекають. Це почуття прекрасне не тільки своєю природністю, але й тим духовним збагаченням, котре наповнює серця . Кохання - одне з найсвітліших, найвеличніших людських почуттів, неповторне і вічне, як життя, всевладне, всемогутнє, прекрасне і таємниче.
.Еврестична бесіда
Щоб підвести учнів до вивчення нової теми, вчитель пропонує учням відповісти на питання:
-В чому незвичайність часового зображення новели? (фабульний час повісті-новели триває декілька годин новорічного вечора, а сюжетний, по суті, охоплює все життя центрального персонажа).
Дітям було дано написати лист на різні теми: кохання, звертання, запрошення, привітання…
-Чому саме форму листа вчитель задав написати вдома?
Лист стає своєрідним композиційним центром-ретроспекцією; він виявляє історію кохання Хоми і Мані, відтворює життєві пригоди дівчини після її зникнення.
-Який жанр цього твору? ( Це і лист, і щоденник(записки відлюдника), і новела)
-Що ж таке лист?
3.Презентація учнів своїх доповідей (листів).
Вчитель викликає декількох учнів, ті зачитують свої листи. Після прочитання, бажаючі висловлюють свої думки.
.Виразне читання уривків із новели «Сойчине крило» учнями
Прочитавши уривки із новели, учні ділять твір на частини, які мають ключові епізоди.
.Бесіда за змістом новели
Після того як учні з допомогою вчителя поділили твір на окремі логічно завершені частини, вчитель пропонує дітям відповісти на запитання, які заздалегідь підготовлені: ( Кожну свою відповідь бажано учням підтверджувати уривками з тексту)
-Який підзаголовок має твір? («Із записок відлюдька».)
-Який ефективний прийом застосував І.Франко для прискорення та динамічності розповіді? (виклад у формі листа.)
Як звати головного героя новели? (Хома)
Як Хома готується зустрічати Новий рік цього разу? (На відміну від попередніх років - відлюдьком, самітником. Йому комфортно у його світі. )
Який світ вибудував собі герой? Зачитайте опис кабінету?
Чому Франко так ретельно виписав навіть святковий стіл Хоми та «меню» розваг, які герой підготував собі на новорічну ніч? (Автор так детально змальовує подробиці, щоб психологічно підготувати читача до того, що цей світ, витворення героєм є мушлею, де ховається самотність.)
Що вносить сумяття у розпорядок дня героя? Як це вплинуло на весь подальший хід сюжету?
Як тон листа розкриває героїню? (насичення питальними реченнями, зокрема повторення фрази «Чи тямиш мене?», створює силове поле присутності героїні. Передається вир почуттів, «огонь пристрасті», описи страждань, випробувань героїні)
Предметы
Актуальные Лекции по литературе