ПЛАН
Вступ
. Роль недержавних пенсійних фондів у системі пенсійного забезпечення
. Оцінка стану та прогноз розвитку недержавних пенсійних фондів в Україні
. Проблеми та перспективи розвитку недержавних пенсійних фондів на сучасному етапі в Україні
Висновки
Список використаних джерел
Додатки
ВСТУП
Одним із найважливіших здобутків України протягом останніх кількох років є реформування пенсійної системи з метою підвищення рівня соціального захисту населення. Необхідність структурного реформування системи пенсійного забезпечення населення країни є очевидною, виходячи з таких соціально-економічних факторів, як: зростання демографічного навантаження; неспроможність традиційної солідарної системи, що базується на принципі перерозподілу, забезпечити необхідні фінансові ресурси для виплати гідних розмірів пенсій; соціальна несправедливість існуючої системи; низький коефіцієнт заміщення, тобто співвідношення розміру пенсії із заробітною платою.
У сфері пенсійного забезпечення зміни проявилися в запровадженні приватного (недержавного) пенсійного забезпечення, яке функціонує в багатьох державах світу. У свою чергу, це спричинило появу якісно нових субєктів права - недержавних пенсійних фондів (далі - НПФ), яким властивий особливий цивільно-правовий статус, що пояснюється специфікою виду їхньої діяльності. Можна говорити про те, що законодавча модель НПФ ставить перед доктриною цивільного права завдання переосмислення й розвитку традиційних правових конструкцій, таких як: природа юридичної особи, правосубєктність юридичної особи, управління юридичною особою тощо.
Вагомий внесок у формування національної концепції пенсійного забезпечення зробили українські вчені: Е. Лібанова, В. Бесєдін, В. Яценко, Б.Зайчук, І. Бондар, В. Новиков, О. Ткач, Д. Леонов, А. Федоренко. та інші.
Об'єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають з приводу цивільно-правового статусу НПФ.
Предметом дослідження є наукові погляди, ідеї, концепції і теорії, нормативно-правові акти України та інших держав, які регулюють цивільно-правовий статус НПФ, практика їх застосування.
Метою дослідження є виявлення тенденцій, що склались у діяльності недержавних пенсійних фондів в Україні та окреслення можливих перспектив їх розвитку, а саме передбачається вирішення таких основних завдань:
розглянути теоретичні концепції створення систем пенсійного забезпечення;
визначити соціально-економічну природу та особливості недержавного пенсійного забезпечення, тенденції його становлення та розвитку в системі соціально-економічних відносин;
обґрунтувати роль держави в регулюванні діяльності НПФ;
здійснити аналіз соціально-економічних передумов розвитку НПФ в Україні; виявити причини, що його гальмують, та обґрунтувати заходи, які доцільно впровадити у системі державного регулювання;
рекомендації щодо сприяння та розвитку добровільного пенсійного забезпечення;
розробити підходи до побудови системи моніторингу соціально-економічних індикаторів (показників) діяльності НПФ.
недержавний пенсійний фонд
1.РОЛЬ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ У СИСТЕМІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Для України сьогодні пенсійне забезпечення громадян стало надзвичайно важливою соціально економічною проблемою. Пенсійна система України є неефективною та дорогою - ставки соціальних податків високі, а рівень пенсій низький. І з кожним роком ситуація загострюється: до 2050 р. Кількість пенсіонерів в Україні подвоїться, тому перед державою може постати необхідність або збільшити відрахування від фонду оплати праці, або скоротити розмір пенсій. Єдиною альтернативою підвищення зборів до Пенсійного фонду чи зниженню рівня пенсій є впровадження інституту недержавного пенсійного забезпечення (далі НПЗ), провідну роль в якому відіграють недержавні пенсійні фонди (далі НПФ).
З ухваленням Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» в нашій державі спостерігається активізація інтересу громадськості до діяльності недержавних пенсійних фондів, які залучають кошти від юридичних і фізичних осіб для управління цими коштами з подальшим накопиченням та виплатою громадянам так званої додаткової пенсії.
Недержавний пенсійний фонд - (НПФ) це фінансова установа, призначена для накопичення коштів на додаткову недержавну пенсію та здійснення пенсійних виплат учасникам фонду. Учасники НПФ - це люди, на користь яких сплачуються пенсійні внески до НПФ, а вкладники - це особи, які здійснюють такі внески (самі учасники, їх роботодавці, професійне об'єднання або члени сім'ї).
НПФ має статус неприбуткової установи, тобто не має на меті одержання прибутку для його подальшого розподілу між засновниками фонду. Весь отриманий фондом інвестиційний дохід розподіляють тільки між його учасниками.
Предметы
Актуальные рефераты по финансам