ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ГРОШЕЙ
План
Вступ
.Гроші в світлі первісного суспільства і натурального виробництва
.Грошова система античності
.Середньовічні особливості грошей та нові утворення у грошовій системі
.Гроші в період Нового Часу
.Гроші і сьогодення
Висновки
Література
Вступ
Важливим чинником функціонування суспільного виробництва, економічної сфери є гроші - особлива реальність, з якою пов´язаний кожен день людського буття, яка створює специфічне сприйняття людиною світу і себе в ньому. Гроші створюють людині проблеми за їх відсутності і ще більш, коли їх вдосталь або надмір. Лише на перший погляд здається, що люди керують грошима, насправді, вони керують людьми. Гроші диктують свою політику, нав´язують особливий світогляд, філософію.
Гроші - це досягнення нашої цивілізації завжди викликали багато суперечок. Бути багатим - це добре або погано? Що є грошима?
Актуальність. В аспекті філософського аналізу змістом процесу виникнення та еволюції грошей є смислоутворення, тобто вироблення і кодування у знаковій формі нових, досі не чинних значень речей, віднині включених у життєвий світ людини. У такому ракурсі система грошового обігу постає як підсистема соціальної комунікації. Вітчизняна філософська думка мало акцентує увагу на природі грошей як феномену культури, розглядаючи їх скоріше в якості зовнішніх для культурного процесу матеріально-економічних чинників. На цьому тлі помітно виділяється як одна з перших спроб власне філософського аналізу грошей монографія А. Мазаракі та В. Ільїна ? Філософія грошей [5]. Однак у роботі не досить широко репрезентований історичний аспект взаємодії еволюції грошей з розвитком духовної культури, на чому я і зосередила увагу при написанні даної роботи.
Метою роботи є:
.вивчення етапів розвитку грошей;
.дослідження особливостей та форм грошових одиниць у різні історичні періоди;
.вивчення впливу грошей на людину у різні епохи.
Безліч людей висловлювалися із цього приводу. Ось список найвідоміших афоризмів, що стосуються грошових знаків і багатства.
. Гроші не найважливіша річ у світі. Любов головніша. По щастю, я люблю гроші. (Джекі Мейсон)
. Ми віримо в Бога. Всі інші повинні платити. (Американська приказка)
. Якщо ви винні банку $100, це ваша проблема. Якщо ви винні банку $100 мільйонів, це проблема банку. (JP Getty)
. Абсолютно не важливо, який у вас колір шкіри... Єдиний колір, що має значення, - зелений. (Family Guy)
. Єдиний спосіб не думати про гроші - володіти ними. (Едіт Вартон)
. Якщо ви хочете знати, що Бог думає про гроші, просто погляньте на тих людей, яким Він дає гроші. (Старовинна Ірландська приказка)
. Якщо ви хочете знати справжню ціну грошам - спробуйте їх позичити. (Бенджамін Франклін)
. Барт, з $10000 ми будемо мільйонерами! Ми зможемо купити все, що захочемо, навіть...любов.(Гомер Сімпсон)
. Фінансова справа - це мистецтво передачі грошей з рук в руки до тих пір, поки гроші не зникнуть. (Роберт Ст Сарнофф)
. Все що я прошу - доведіть мені, що гроші не зроблять мене щасливим. (Спайк Мілліган) [7]
1. Гроші в світлі первісного суспільства і натурального виробництва
Перші кроки процесу встановлення товарно-грошових відносин, які датуються восьмим-сьомим тисячоліттями до нашої ери, мали для розвитку свідомості людини та людства, можливо, не менше значення, ніж у попередні історичні епохи використання знарядь праці. Виникнення грошей і стало рушієм саме здатності людини до узагальнення, до ототожнення значення різних за своєю природою предметів. Вирішальну роль у цьому процесі відіграло виникнення господарського обміну. Дві необхідні умови його появи - розподіл праці й формування приватної власності. Первісною в історії формою переходу майна від одного господаря до іншого було насильство, коли в боротьбі між різними племенами захоплювалася здобич. Оскільки насильство породжувало нове насильство, воно було взаємним і це стало першою, найпримітивнішою історичною формою обміну матеріальними благами.
Другим етапом можна вважати зміну власності на майно від одного господаря до іншого через однобічне волевиявлення - дарування. Важливо побачити, що в цій формі намічається новий, цивілізаційно вищий тип відносин між сторонніми одне для одного, тобто не повязаними кровною спорідненістю людьми, які раніше розглядали одне одного лише як «чужого», тобто «поганого», «ворога»: ненасильницький, добровільний характер переходу власності. Другий дуже важливий момент, для появи якого також був необхідний тривалий історичний період, - це раціональний розрахунок, який з часом (але не із самого початку!) починає супроводжувати такі «вияви доброї волі». Так поступово однобічний акт перетворюється на двобічний: подарунок - віддяка. П. Струве в роботі «Хозяйство и цена» зауважує, що в ірокезів, якщо дарувальник вважає віддяку обдарованого недостатньою, він спокійно повертає її господареві і вимагає повернення свого дарунка. [9]
Предметы
Актуальные Рефераты по финансам