Гендерні дослідження концептів любов і кохання - онлайн-чтение

 

 


Страница 1 из 20

Зміст


Вступ

Розділ I. Основи когнітивної лінгвістики

. Розвиток та становлення когнітивної лінгвістики

. Основні поняття у когнiтивнiй лінгвiстицi

.1 Концепт

.2 Фрейм

.3 Сценарій

.4 Стереотип

.5 Скрипт

Розділ II. Гендерна лінгвістика: розвиток та становлення

. Поняття "гендер"

. Мовлення чоловіків і жінок

Розділ III. Гендерні дослідження концептів любов і кохання: порівняльний аналіз в українській мовній картині світу

.Концепт любов

.Концепт кохання

Висновки

Список використаної літератури


Вступ


Гендерний підхід до аналізу соціальних проблем стає все більш поширеним як на Заході, так і в Україні.

У кінці XX століття наукова парадигма гуманітарного знання зазнала істотних змін: системно-стуктурна парадигма змінилася парадигмою антропоцентричною. Це зумовило виникнення й розвиток таких міждисциплінарних галузей наукового знання, як когнітивна лінгвістика й лінгвістична гендерологія.

Останнім часом в науковому обігу гендерна тематика є досить поширеною та популярною. Без гендерного підходу, тобто без зясування ролі жінки й чоловіка в сучасному житті, тих специфічних внесків, які кожний з них робить у розвиток суспільства неможливо сьогодні уявити будь-яке серйозне психологічне, політологічне чи інше наукове дослідження. Такими різноаспектними питаннями гендера, його підходу займається окрема галузь лінгвістики - гендерна.

Гендерні дослідження - новий науковий гуманітарний напрямок на пострадянському просторі, що на сьогодні знаходиться у процесі становлення. На даний час остаточно навіть не затверджено назву цим дослідженням.

О.Л. Каменська пропонує розділити усі гендерні дослідження на два напрямки. Перший напрямок - гендерна лінгвістика, яка досліджує мову та мовну поведінку із застосуванням гендерних методів, інший напрямок - лінгвістична гендерологія, що вивчає гендер як категорію із застосуванням лінгвістичного інструменту. Українська дослідниця О. Горошко також дотримується такої думки.

Сам термін гендер проходить в Україні етап інституалізації. Грунтовні монографічні дослідження гендерних проблем ще попереду, але актуальним є розгляд цілого комплексу проблем, повязаних з гендерними проблемами.

До цього часу комплекс соціальних проблем розглядався навколо статевих ознак людини, які взаємоповязували з віком та фізичним станом особи. Поняття гендер дозволяє побудувати значно ширшу методологічну схему аналізу соціальної сфери.

Гендерні студії почали активно розвиватись в Україні лише в девяності роки. Десятиліття тому, у 1991 році, зявилася стаття Соломії Павличко Чи потрібна українському літературознавству феміністична школа?. Це була одна з перших публікацій в Україні, де наше сучасне суспільство охарактеризоване як патріархальне, а культура - як маскулінна й фалоцентрична. Дуже багато зроблено й українськими правниками, соціологами. Перекладено й видано кілька найзначніших теоретичних праць, зокрема книжки Кейт Мілет, Сімони де Бовуар, Вірджинії Вулф. Публікації подібного характеру здебільшого викликають гостру реакцію звиклих до патріархальної безтривожності українських чоловіків. І звинувачення стосуються насамперед того, що західні теорії безпідставно переносяться на рідний ґрунт. Але ще наприкінці XIX століття феміністичні тенденції утвердилися в українській культурі як невідємна ознака її модернізації. Відомими дослідниками гендерних питань є М.Рубчак, К. Воробець, Дж.Келлі, Е. Гобсбаум, Дж. Скотт та ін. Актуальність гендерної тематики для України відзначають також: Л. Смоляр, І. Бондаревська, В. Троян, Т. Мельник, І. Грабовська, О. Пищуліна та ін. Для того, щоб глибоко осягнути і основні засади гендерних студій, їх особливості, потрібно добре зрозуміти саме поняття гендер.

Гендер - це соціальний конструкт, створений суспільством на певному історичному етапі розвитку та підтримуваний механізмами соціалізації. Гендер не є мовною категорією, однак, зважаючи на те, що дихотомія статей змодельована суспільством та культурою і віддзеркалена у мові, то його (гендеру) зміст може бути розкритий шляхом аналізу мовних явищ, що пояснює актуальність лінгвістичної компетенції для вивчення культурної репрезентації статі.

Бути чоловіком чи жінкою - означає виконувати ту чи іншу соціальну роль, що зумовлена статтю індивіда. Зміст соціальної ролі жінки чи чоловіка визначає суспільство. Саме суспільство детермінує не тільки стиль одягу чи поведінку, а також психологічні якості індивіда: те, як він мислить, як говорить, що має на увазі під тим чи іншим концептом. Саме такими питаннями займається такий мовознавчий напрям як когнітивна лінгвістика.

Предметы

Все предметы »

 

 

Актуальные Курсовые работы (Теория) по английскому языку